Archival resources online szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Aktualności

Oct. 1, 2013

200 tysięcy nowych skanów online

Z radością informujemy, że od 29 września można przeglądać online kolejne 200 tysięcy skanów historycznych dokumentów.
Archiwum Akt Nowych udostępniło online 30 tysięcy skanów materiałów Rządu RP na Uchodźstwie z lat 1939-48. Dokumentują one działalność Ministerstwa Odbudowy Administracji Publicznej, Ministerstwa Informacji i Dokumentacji oraz Ministerstwa Prac Kongresowych Rządu RP.
W gronie archiwów witamy Archiwum Państwowe w Łodzi, które zaprezentowało prawie 10 tysięcy skanów dotyczących kamienic znajdujących się przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. W dokumentach znajdują się projekty, rysunki, plany i opisy budynków.
Archiwa państwowe w Poznaniu, Lublinie, Kaliszu i Lesznie udostępniły kolejne akta stanu cywilnego stanowiące cenne źródło badań genealogicznych.
Pobierz spis nowych skanów

July 31, 2013

Kolejne 440 tysięcy skanów online

Miło nam poinformować, iż od 1 sierpnia 2013 r. kolejna partia 440 tysięcy skanów jest już dostępna w serwisie. Cieszymy się, iż w gronie archiwów publikujących swoje materiały online w szukajwachiwach.pl. znalazły się dwie nowe instytucje: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy wraz z oddziałem w Inowrocławiu oraz Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku. Witamy! Opublikowane skany pochodzą także z Archiwum Państwowego w Zamościu oraz Archiwum Narodowego w Krakowie. Zachęcamy do lektury. (...)

zobacz więcej

June 28, 2013

7 milionów

Ilość skanów publikowanych w serwisie szukajwarchiwach.pl przekroczyła dziś 7 milionów. Materiały pochodzą z archiwów w całej Polsce.
Wśród prawie 2 milionów nowo opublikowanych skanów znajdują się m.in. policyjna kartoteka z dziewiętnastowiecznego Gdańska, materiały z archiwum Tarnowskich z Dzikowa czy akt zgonu 17 powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Jaścami.
Skany opublikowane w tej aktualizacji pochodzą z Archiwów Państwowych w Warszawie (oddziały w Otwocku i Grodzisku Mazowieckim), Poznaniu, Lublinie, Krakowie, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim (Oddział w Tomaszowie Mazowieckim), Przemyślu, Częstochowie, Szczecinie, Opolu, Zamościu oraz Radomiu.
Warto zaznaczyć, że opublikowanie tak dużej ilości skanów nie byłoby możliwe bez wysiłku wielu osób odpowiedzialnych za digitalizację, opracowanie materiałów, budowę systemów oraz infrastruktury IT.
Do końca 2013 Narodowe Archiwum Cyfrowe planuje udostępnić kolejne 2 miliony skanów, zbliżając się tym samym do całkowitej liczby 10 milionów skanów.
Pobierz spis nowych skanów akt stanu cywilnego

1 2 3 4