Archival resources online szukajwarchiwach.pl

O serwisie

O serwisie

Projekt

Serwis Szukaj w Archiwach jest projektem Narodowego Archiwum Cyfrowego, którego początki sięgają października 2009 r., kiedy ukazała się pierwsza wersja serwisu. Jego podstawowym celem jest udostępnienie w Internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji kultury, zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA. Dodatkowo wybrane opisy archiwaliów prezentowane są równolegle ze skanami, których liczba systematycznie rośnie. Założeniem serwisu jest pełna dostępność i otwartość – żeby z niego skorzystać wystarczy posiadać dostęp do komputera, przeglądarki internetowej oraz Internetu. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne oraz nie wymaga logowania. Więcej informacji o ZoSIA.

Zawartość

Strona www.szukajwarchiwach.pl zawiera informacje o zasobie i skany materiałów z wybranych materiałów z polskich archiwów. W trosce o satysfakcję naszych użytkowników czujemy się zobowiązani podkreślić, że z reguły nie są to pełne informacje o zasobie tych archiwów, a jedynie te, które można udostępnić w Internecie. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że Narodowe Archiwum Cyfrowe nie bierze odpowiedzialności za treści (opisy i skany) prezentowane w Portalu, nie pochodzące z jego zasobu.

Obecnie na stronie www.szukajwarchiwach.pl nie są dostępne informacje o zasobie wszystkich polskich archiwów państwowych. Z tego względu można je podzielić na następujące grupy:
 1. Archiwa państwowe
  1. Archiwa, które publikują informacje o zasobie w Internecie wyłącznie na stronie Szukaj w Archiwach:

   Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim

   Archiwum Państwowe w Lesznie

   Archiwum Państwowe w Lublinie wraz z oddziałami zamiejscowymi w Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim,

   Archiwum Państwowe w Poznaniu wraz z oddziałami zamiejscowymi w Gnieźnie, Koninie i Pile.

   Archiwum Państwowe w Opolu

   Archiwum Narodowe w Krakowie

   Archiwum Akt Nowych

   Archiwum Państwowe w Radomiu Zobacz więcej

  2. Archiwa, które publikują na stronie Szukaj w Archiwach tylko te zespoły, dla których zamieściły lub zamierzają zmieścić kopie cyfrowe:

   Archiwum Akt Nowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku, Archiwum Państwowe w Kaliszu, Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Gliwicach, Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Pszczynie, Archiwum Państwowe w Kielcach, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni, Archiwum Państwowe w Łodzi, Archiwum Państwowe w Opolu, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowe w Płocku, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Archiwum Państwowe w Siedlcach, Archiwum Państwowe w Suwałkach, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Grodzisku Mazowieckim, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Archiwum Państwowe w Zamościu, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

   Inne informacje o zasobie tych archiwów są dostępne na stronach internetowych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych

  3. Pozostałe archiwa państwowe, które nie publikują na stronie www.szukajwarchiwach.pl żadnych informacji:
   zobacz na stronach internetowych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
 2. archiwa spoza sieci archiwów państwowych, prezentujące skany archiwaliów:
  Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.