Archival resources online szukajwarchiwach.pl

Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Gierałtowicach

Archiwum Państwowe w Opolu
- brak danych - 1833-1874
- brak danych - 1833 - 1874
- brak danych - tak
urzędy stanu cywilnego i akta metrykalne - akta metrykalne niemiecki
16 No - brak danych -
inwentarz książkowy Yes - brak danych -
Pierwszy kościół w Gierałtowicach (Gieraltowitz) pochodził prawdopodobnie z połowy XIV w. Parafia katolicka w Gierałtowicach istniała już w 1418 roku w ramach archiprezbiteratu kozielskiego i posiadała kościół pod wezwaniem św. Jerzego . Przynależność parafii do archiprezbiteratu kozielskiego potwierdzona została w rejestrze świętopietrza z 1447 roku . W okresie reformacji do miejscowości przybyli protestanci, którzy w 1559 roku wybudowali tutaj kościół. Od 1764 roku w Gierałtowicach posługiwał znowu stały duszpasterz katolicki , a kościół został przekazany katolikom . Parafia była związana unią personalną z parafiami Koźle, Ostrożnica, Rzeczyce . Proboszczowie parafii Rzeczyce mieli w Gierałtowicch swoich kapelanów. Ich nazwiska wymienione zostały w kronice parafialnej z XVIII wieku . W roku 1867 parafia Gierałtowice należała do archiprezbiteratu Łany i obejmowała następujące miejcowości: Gierałtowice, folwark Kopanina (Vorwerk Kopanin), Przedborowice z folwarkiem Uciecha (Przeborowitz mit Vorwerk Catharinenhof), Naczysławki (Klein Nimmsdorf, Kl.-Nimmsdorf, Klein-Nimsdorf) . Zgodnie z tabelą miejscowości i odległości Rejencji Opolskiej w 1886 roku do parafii należały te same miejscowości, co w roku 1867 oprócz miejscowości Naczysławki, która należała do parafii w Koźlu . W roku 1934 Naczysławki przyporządkowane były znowu do parafii Gierałtowice .
W 1936 roku drewniany kościół z Gierałtowic pw. św. Judy Tadeusza został przeniesiony do Przewozu (parafia Nieznaszyn), a na jego miejscu zbudowano w 1937 roku obecny kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza, który został konsekrowany 24 listopada 1940 r. Jego ostatnia restauracja miała miejsce w 1963 roku .
W latach 1974-1996 do Parafii Rzymskokatolickiej w Gierałtowicach dekanatu łańskiego należały trzy miejscowości: Gierałtowice, Przedborowice oraz Naczysławki . Parafia Rzymskokatolicka w Gierałtowicach pw. św. Szymona i Judy Tadeusza nadal funkcjonuje.
chrzty, śluby, zgony 1833 - 1874 (2 j.a.) zinwentaryzowano za pomocą bazy danych IZA 6.01; zespół wydzielono z zespołu nr 138 Parafie Katolickie Śląska Opolskiego - zbiór szczątków zespołów - szczątek 138/20 Parafia Katolicka Gierałtowice

Amount of archival material

2

2

0

0.07

0.07

0.00

Amount of non-archival material

0

0.00

- brak danych -

X

Zapraszamy do testowania nowej odsłony serwisu na szukajwarchiwach.gov.pl!

Przed nami kolejny etap modernizacji. Weź w nim udział – prześlij nam swoje propozycje zmian i nowych funkcjonalności.

Nasz adres znajdziesz w zakładce "Kontakt" na szukajwarchiwach.gov.pl.