Archival resources online szukajwarchiwach.pl

Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Grzędzinie

Archiwum Państwowe w Opolu
- brak danych - 1800-1874
- brak danych - 1800 - 1874
- brak danych - tak
urzędy stanu cywilnego i akta metrykalne - akta metrykalne niemiecki
16 No - brak danych -
inwentarz książkowy Yes - brak danych -
Początki Parafii Rzymskokatolickiej w Grzędzinie (Grzendzin) są nieznane. Proboszcz z Grzędzina po raz pierwszy wzmiankowany został w dokumencie z 1264 roku . Kościół parafialny, którego patronami byli święci Piotr i Paweł, powstał ok. połowy XIII wieku (przed 1264 rokiem) . W rejestrze świętopietrza z 1447 roku parafia w Grzędzinie wymieniona została jako przynależna do archiprezbiteratu kozielskiego . Osobną parafię stanowił już wtedy Modzurów, który później stał się filią parafii w Grzędzinie .
W roku 1867 do parafii w Grzędzinie należały następujące miejscowości: Grzędzin, Wronin (Wronin), Ponięcice (Ponienczütz), Szonowice (Schonowitz), Dzielawy (Dzielau), Jastrzębie (Habicht), Witosławice (Witoslawitz), Łaniec (Lanietz), Mierzęcin (Mierżencin), Koza (Heinrichsdorf), Dolędzin (Dollendzin), Sławienko / Kołomyja (Ehrenfeld). Parafia posiadała kościół w miejscowości Modzurów (Mosurau) oraz filię w miejscowości Gamów (Gammau) .
W Modzurowie – z powodu braku księży – duszpasterzowali proboszczowie z Grzędzina. W drugiej połowie XIX w. z parafii w Grzędzinie wyodrębniły się dwie samodzielne jednostki organizacyjne. Modzurów stał się odrębną parafią w 1870 roku , a Gamów w 1871 roku .
W 1886 roku parafia należała do archiprezbiteratu łańskiego i obejmowała pogranicze powiatu kozielskiego i raciborskiego. Z powiatu kozielskiego parafia nadal obejmowała następujące miejscowości: Dolędzin, Dzielawy, Grzędzin, Jastrzębie, Koza, Łaniec, Witosławice oraz Wronin z kolonią Miersencin (Mierzęcin) i leśniczówką Waldhof. W Modzurowie znajdowała się filia należąca do dekanatu łańskiego, ale nie jest podane jakiej parafii podlegała . Jeżeli chodzi o miejscowości leżące w powiecie raciborskim, a należące w 1867 roku do parafii Grzędzin, to ich przynależność parafialna w roku 1886 kształtowała się następująco: miejscowość Ponięcice (Ponientzütz) z folwarkiem Neuhof z powiatu raciborskiego należała nadal do parafii Grzędzin, Gamów stanowił osobną parafię, a miejscowość Szonowice wchodziła w skład parafii Modzurów powiatu kozielskiego .
W roku 1974 do parafii należały: Grzędzin, Długopole, Dzielawy, Jastrzębie, Łańce, Mierzęcin, Ponięcice, Witosławice oraz Wronin . W kolejnych latach nie zmieniła się liczba miejscowości przynależnych do parafii, choć niektóre w międzyczasie zmieniły nazwę. W roczniku z 1981 roku zamiast miejscowości „Łańce” podaje się miejscowość „Łaniec”, zaś w roczniku z 1996 roku zamiast miejscowości „Długopole” podaje się „Długie Pole”.
Parafia Rzymskokatolicka w Grzędzinie pw. św. Apostołów Piotra i Pawła nadal istnieje.
chrzty, śluby, zgony 1800- 1874 (8 j.a.) zinwentaryzowano za pomocą bazy danych IZA 6.01; zespół wydzielono z zespołu nr 138 Parafie Katolickie Śląska Opolskiego - zbiór szczątków zespołów - szczątek 138/27 Parafia Katolicka Grzędzin

Amount of archival material

8

8

0

0.34

0.34

0.00

Amount of non-archival material

0

0.00

- brak danych -

X

Zapraszamy do testowania nowej odsłony serwisu na szukajwarchiwach.gov.pl!

Przed nami kolejny etap modernizacji. Weź w nim udział – prześlij nam swoje propozycje zmian i nowych funkcjonalności.

Nasz adres znajdziesz w zakładce "Kontakt" na szukajwarchiwach.gov.pl.