Archival resources online szukajwarchiwach.pl

Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Łosiowie

Archiwum Państwowe w Opolu
- brak danych - 1849-1874
- brak danych - 1849 - 1874
- brak danych - tak
urzędy stanu cywilnego i akta metrykalne - akta metrykalne niemiecki
inwentarz książkowy Yes - brak danych -
Jedne z najwcześniejszych utrwalonych wzmianek o Łosiowie (Lossen) pochodzą z dokumentu z 1238 roku, w którym wymieniony został wśród dóbr zakonu joannitów . Parafia Rzymskokatolicka w Łosiowie została erygowana w XIII w . W roku 1867 parafia ta należała do archiprezbiteratu w Bolesławcu i obejmowała następujące miejscowości: Łosiów, Olszanka (Alzenau), Buszyce (Buchitz), Strzelniki (Jägerndorf), Jasiona (Jeschen), Janów (Johnsdorf), Kopanie (Koppen), Zawadno (Lichten), Pogorzela (Pogarell), Prędocin (Pramsen), Różyna (Rosenthal), Kruszyna (Schönau), Zwanowice (Schwanowitz) oraz Leśniczówka (Waldvorwerk). W miejscowości Buszyce znajdował się kościół filialny, zaś kościół w Różynie oznaczony był jako „mater adiuncta” . W roku 1934 skład miejscowości wchodzących do Parafii Rzymskokatolickiej w Łosiowie się nie zmienił .
W 1957 roku erygowano Parafię Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli, która objęła miejscowości Pogorzela, Olszanka i Krzyżowice . W 1965 roku erygowano Parafię Rzymskokatolicką pw. Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie, która objęła miejscowości: Kruszyna, Kopanie, Prędocin oraz Zwanowice .
Obecnie Parafia Rzymskokatolicka w Łosiowie należy do Archidiecezji Wrocławskiej dekanatu Brzeg - południe i obejmuje następujące miejscowości: Łosiów, Janów, Jasiona, Różyna oraz Strzelniki. Parafia posiada kościoły filialne w Różynie pw. św. Mikołaja oraz Strzelnikach pw. św. Antoniego. Miejscowości Buszyce, Kantorowice, Leśniczówka i Nowa Wieś Mała przynależą do parafii w Lewinie Brzeskim .
Należąca do Archidiecezji Wrocławskiej Parafia Rzymskokatolicka w Łosiowie pw. św. Jana Chrzciciela nadal działa .
chrzty, śluby, zgony 1849-1874 (akta dotyczą kościoła parafialnego w Łosiowie oraz kościołów filialnych w Różynie i Buszycach (1 j.a.) zinwentaryzowano za pomocą bazy danych IZA 6.01; zespół wydzielono z zespołu nr 138 Parafie Katolickie Śląska Opolskiego - zbiór szczątków zespołów - szczątek 138/119 Parafia Katolicka Łosiów
No. Name Units Dates Number of scans
Units without series 0 0
chrzty, śluby, zgony 1 1849-1874 943

Amount of archival material

1

1

0

0.08

0.08

0.00

Amount of non-archival material

0

0.00

- brak danych -