Archival resources online szukajwarchiwach.pl

Archiwum Wiktora Trościanko

Fundacja Archivum Helveto-Polonicum
- brak danych - 1969-1990
- brak danych - 1969 - 1990
- brak danych - warunkowo
archiwa prywatne i spuścizny - - polski
data not found Wiktor Trościanko (ur. 24 października 1911 w Wilnie, zm. 26 listopada 1983) - polski dziennikarz i pisarz. Absolwent Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie (1930), a następnie Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Stefana Batorego (1934). Jeszcze jako student podjął współpracę z rozgłośnią wileńską Polskiego Radia, w której od 1931 prowadził audycję dla studentów "Kwadrans akademicki". Po ukończeniu studiów został stałym pracownikiem Polskiego Radia. Opracowywał m.in. słuchowiska literackie oraz szopki radiowe. W 1937 przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. W okresie okupacji hitlerowskiej działał w Stronnictwie Narodowym i Narodowej Organizacji Wojskowej. Był redaktorem naczelny organu NOW, "Walki". Jako żołnierz Batalionu "Gustaw" brał udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania został więźniem obozów jenieckich. Po II wojnie światowej zdecydował się na emigrację do Londynu, gdzie publikował swoje artykuły w "Myśli Polskiej", "Orle Białym" i in. W 1952 został publicystą radiowym w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, gdzie prowadził audycję "Odwrotna strona medalu", w której polemizował z komunistyczną propagandą. Dokumenty osobiste, teksty audycji radiowych "Wolna Europa" Sygn. zespołu AHP TROS

Amount of archival material

0

0

0

0.00

0.00

0.00

Amount of non-archival material

0

0.00

- brak danych -

X

W szukajwarchiwach.gov.pl udostępniliśmy nową wersję wyszukiwarki!

Zachęcamy do jej testowania oraz przesyłania nam propozycji kolejnych zmian i nowych funkcjonalności. Nasz adres znajdziesz w zakładce „Kontakt” na szukajwarchiwach.gov.pl.

Jednocześnie przypominamy, że serwis szukajwarchiwach.pl nie jest rozwijany od lutego 2019 r. – nowe opisy i skany publikowane są wyłącznie w szukajwarchiwach.gov.pl.