Archival resources online szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Aktualności

Oct. 1, 2013

200 tysięcy nowych skanów online

Z radością informujemy, że od 29 września można przeglądać online kolejne 200 tysięcy skanów historycznych dokumentów.
Archiwum Akt Nowych udostępniło online 30 tysięcy skanów materiałów Rządu RP na Uchodźstwie z lat 1939-48. Dokumentują one działalność Ministerstwa Odbudowy Administracji Publicznej, Ministerstwa Informacji i Dokumentacji oraz Ministerstwa Prac Kongresowych Rządu RP.
W gronie archiwów witamy Archiwum Państwowe w Łodzi, które zaprezentowało prawie 10 tysięcy skanów dotyczących kamienic znajdujących się przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. W dokumentach znajdują się projekty, rysunki, plany i opisy budynków.
Archiwa państwowe w Poznaniu, Lublinie, Kaliszu i Lesznie udostępniły kolejne akta stanu cywilnego stanowiące cenne źródło badań genealogicznych.
Pobierz spis nowych skanów

June 28, 2013

7 milionów

Ilość skanów publikowanych w serwisie szukajwarchiwach.pl przekroczyła dziś 7 milionów. Materiały pochodzą z archiwów w całej Polsce.
Wśród prawie 2 milionów nowo opublikowanych skanów znajdują się m.in. policyjna kartoteka z dziewiętnastowiecznego Gdańska, materiały z archiwum Tarnowskich z Dzikowa czy akt zgonu 17 powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Jaścami.
Skany opublikowane w tej aktualizacji pochodzą z Archiwów Państwowych w Warszawie (oddziały w Otwocku i Grodzisku Mazowieckim), Poznaniu, Lublinie, Krakowie, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim (Oddział w Tomaszowie Mazowieckim), Przemyślu, Częstochowie, Szczecinie, Opolu, Zamościu oraz Radomiu.
Warto zaznaczyć, że opublikowanie tak dużej ilości skanów nie byłoby możliwe bez wysiłku wielu osób odpowiedzialnych za digitalizację, opracowanie materiałów, budowę systemów oraz infrastruktury IT.
Do końca 2013 Narodowe Archiwum Cyfrowe planuje udostępnić kolejne 2 miliony skanów, zbliżając się tym samym do całkowitej liczby 10 milionów skanów.
Pobierz spis nowych skanów akt stanu cywilnego

April 7, 2013

380 tysięcy nowych skanów w serwisie

Miło nam poinformować, że udostępniliśmy prawie 380 tysięcy nowych skanów pochodzących ze zbiorów archiwów państwowych w Kaliszu, Lesznie, Lublinie, Suwałkach, Zielonej Górze, oddziału konińskiego Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Archiwum Narodowego w Krakowie.
Większość materiałów stanowią kolejne skany z mikrofilmów akt metrykalnych, warto jednak podkreślić, że ponad 90 tysięcy skanów to kopie z oryginałów wykonane przez Archiwum Państwowe w Lesznie w ramach programu Programu Wieloletniego Kultura+. Ponadto wśród nowych skanów znajdują się akta miejskie z okresu staropolskiego z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie. Szczegółowe informacje w załączniku. Pobierz spis nowych skanów. Pobierz spis nowych skanów akt stanu cywilnego.

March 22, 2013

Kolejna publikacja skanów

Szanowni użytkownicy! Uzupełnienie publikacji skanów przewidzianych do udostępniania w pierwszej turze w marcu b.r., o czym informowaliśmy na naszych stronach, planowane jest na pierwszy tydzień kwietnia.

1 2 3 4 5
X

Drodzy użytkownicy,

W dniu 31 maja 2021 roku wyłączony zostanie nieaktualizowany od początku 2019 roku serwis www.szukajwarchiwach.pl.

Wobec tego zachęcamy do korzystania z nowej odsłony serwisu dostępnej pod adresem www.szukajwarchiwach.gov.pl.